تحقیق تاريخ سياسي و اجتماعي ايران از غزنويان تا مغولان

تحقیق-تاريخ-سياسي-و-اجتماعي-ايران-از-غزنويان-تا-مغولان

تحقیق تاريخ سياسي و اجتماعي ايران از غزنويان تا مغولان

فرمت فایل دانلودی: .zip
فرمت فایل اصلی: doc
تعداد صفحات: 74
حجم فایل: 45 کیلوبایت
قیمت: 28000 تومان

دانلود تحقیق با موضوع تاريخ سياسي و اجتماعي ايران از غزنويان تا مغولان،
در قالب word و در 74 صفحه، قابل ویرایش، شامل:

چگونگي بقدرت رسيدن غزنويان به تركان
حكومت محمود و ايجاد امپراطوري غزنوي
دستاوردهاي حكومت غزنوي
عمده‌ترين دلايل شكست غزنويان
اثرات جنگ بين غزنويان و سلجوقيان
خصايص ويژه امپراطوري غزنوي
ارزيابي اهميت تاريخي غزنويان
سياست در حكومت غزنوي
اوضاع اجتماعي و اقتصادي و زندگي مردم در دوران غزنوي
و …


بخشی از متن تحقیق:
چگونگي بقدرت رسيدن غزنويان به تركان:
در واپيسين روزهاي حكومت ساماني دستگاه نظامي تركان بر اين دولت استيلا يافته بود. منابع موجود حكايت از آن مي‌كنند كه رهبر تركان اسپتكين بقدري نفوذ يافت كه قسمت‌هايي از خراسان در اختيار آنان قرار گرفت. مسئله جانشيني در ميان آخرين امراي ساماني مشكلي بسيار بزرگ بود. در اين رقابت براي بدست گرفتن قدرت تركان بي شك و ترديد بهره‌برداري سياسي خاصي نمودند. اين مسائل موجب آن شد كه اسپتيكن قسمت‌هاي تحت تصرف ساماني را ترك گفته به غزنه وارد شود و در آنجا دولتي مستقل در دولت بخارا تاسيس نمود و شالوده امپراطوري آينده غزنوي را پي افكند. يكي از خصايص آخر دوره دولت ساماني از بين رفتن طبقات كشاورز بود. ظهور تركان از طريق نظام غلامان دربار و قدرت گرفتن آنان زوال چنين حكومتي را تشريح مي‌كرد.

زماني‌كه تركان به ديانت اسلام گرويدند حتي از نظر آئين نيز با توجه به حمايت آنان از خلفاي عباسي موجب پيشرفت نفوذ آنان گرديد. اين پذيرش اسلام از سوي آنان موجب شد كه كوچ بزرگ تركان نيز به مناطق متصرفه ساماني گسترش يابد و اسكان تركان در اين سرزمين‌ها از همين زمان آغاز شد. تاسيس غزنوي در مشرق ايران نشانه بزرگي از نمايش قدرت آنان در برابر حكومت‌هاي بومي و محلي است.

بايد توجه كرد كه حتي پيش از اين دوران، گسترش و رخنه آرام تركان به سرزمين‌هاي ايراني آسياي ميانه و حتي كرانه‌هاي درياي خزر از چندين سده پيش آغاز شده بود. بعضي از امراي ايراني براي ايستادگي در مقابل مهاجمان عرب كه از اين تركان كمك دريافت مي‌كردند. علاوه بر اين سپاه مزدور تركان نيز براي حفظ مرزها اجير شده بود. وضعيت سياسي سامانيان در آخرين روزهاي قدرت كه موجب به هم ريختگي وحدت حكومتي شده بود و …

دانلود فایل
پرداخت با کلیه کارتهای عضو شتاب امکان پذیر است.